Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Administrator , 18. 11. 2021.

Ispred Osnovne škole Turanj  djelatnici i učenici su večer uoči 18. studenog zapalili svijeće u spomen na one koji su svoje živote izgubili u Vukovaru, Škabrnji, kao i u Domovinskom ratu. Odavanju počasti pridružili su se i djelatnici i učenici područnih škola koji su također zapalili svijeće ispred svojih škola.

U tjednu sjećanja učenici su sa svojim učiteljima postavili prigodne panoe u predvorju škole kao i u učionicama. Na satovima razrednih odjela s razrednicima su razgovarali o stradanjima, ali i zajedništvu, hrabrosti i otporu branitelja i civila koji su se žrtvovali kako bi se mogla stvoriti i obraniti domovina Hrvatska. Čitali su tekstove, gledali fotografije i slušali domoljubne pjesme.

Slobode koji nema, taj o slobodi sanja

Rat je mnogim ljudima u Vukovaru i cijeloj Hrvatskoj donio veliku tugu. Mnogi su se branitelji i civili borili za Vukovar i cijelu Hrvatsku.

Najveća bitka koja se je vodila u Domovinskom ratu je bila za Vukovar. Trajala je 87 dana. Poginulo je preko tri tisuće branitelja i civila, dali su svoje živote za slobodu svoje domovine Hrvatske. O toj slobodi sanjali su svoj san. Poslije Domovinskoga rata ostala su djeca bez očeva, majke bez sinova, žene bez muževa. Najpoznatija majka Vukovara je bila Kata Šoljić. Prozvana je vukovarska Majka hrabrost. Majka koja je za Hrvatsku dala sve svoje. Dala je četiri svoja sina. Njezini su sinovi branili svoj grad i položili svoje živote u obrani Vukovara. Tu je i supruga Blage Zadre koja je izgubila supruga i sina Roberta. UZ njih su mnoge majke i supruge ostale bez svojih voljenih. Uoči sutrašnjeg dana mnogi se prisjećaju i odaju počast poginulim braniteljima i civilima, žrtvama Domovinskoga rata. Bude se mnoga sjećanja na te ratne dane stradavanja, tuge i progonstva.

Te priče ne smijemo nikada zaboraviti, trebamo u srcu nositi Vukovar i njegovu žrtvu za sve nas i za našu slobodnu Hrvatsku. Mnoge priče neće biti nikada ispričane čuvaju ih u srcu oni koji su preživjeli te strahote. Najmanje što mi možemo danas učiniti za sve poginule i stradale branitelje i civile je da obilježavamo obljetnicu žrtve Vukovara.

Mihael Plavetić, učenik 7.c razreda