TERENSKA NASTAVA ZAGREB-FESTIVAL ZNANOSTI

Autor: Valentina Turkalj, 18. 4. 2018.

Učenici sedmih razreda posjetili su  u utorak 17. travnja  2018.  Zavod za mjerenja i automatsko vođenje procesa na FKIT-e u organizaciji i sufinanciranju puta prof. Bolfa i Festival znanosti  u Tehničkom muzeju Nikola Tesla i Geodetskom fakultetu  u Zagrebu  u pratnji učiteljice matematike Vlatke Fink Radaković, učiteljice biologije Ive Ferenac i učiteljice kemije Darinke Ivković-Ciganović.

Festival znanosti je manifestacija koja se održava  od 2003. godine, a ove godine se održava u 20 hrvatskih gradova od 16.4. -21.4. 2018. Cilj je približavanje znanosti javnosti, te motivirati mlade ljude za istraživanje i stjecanje novih znanja.

Na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije prisustvovali smo predavanju prof. Bolfa o automatskom vođenju procesa i najnovijim postignućima u ICT-i i razgledali najopremljeniji  laboratorij  za mjerenja i automatsko vođenje procesa.

U Tehničkom muzeju pogledali smo zanimljivu i poučnu prezentaciju Kristine Pavić „Od bojila, preko indikatora, do lijeka“.

Nakon toga pratili smo prezentaciju Maje Bival Štefan i Mateje Mervić „ Otkrijte lijek u svom vrtu „ kojom su nas podsjetile o ljekovitosti mnogih biljaka iz vrta i njihovih eteričnih ulja.

Na radioni Jasne Jablan i Suzane Inić „ Otkrijmo  što je u epruveti“ upoznali smo

zanimljive analitičke metode otkrivanja sastava uzoraka.

Na radionici Tomislava Mašića  „Komarci, mikrobi i Brijuni“  poslušali smo zanimljivosti iz života Roberta Kocha, pripremali preparat  i  mikroskopirali.

Na kraju smo u Tehničkom muzeju  prisustvovali vrlo efektivnijoj radionici koju je vodio Mario Poleto „Modeliranje tungunske eksplozije“

Nakon toga smo na Geodetskom fakultetu prisustvovali radionici „ Mjerenja geodetskim instrumentima“.

Darinka Ivković-Ciganović