Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“

Autor: Valentina Turkalj, 9. 11. 2017.

6. i 7. studenoga 2017. godine u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“ koji uključuje sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, ove je školske godine sudjelovalo i 30 učenika i učenica (dva osma razreda naše škole) u pratnji razrednica Darinke Ivković-Ciganović i Antonie Špoljarić te ravnateljice Snježane Žunac.

Tijekom dvodnevne terenske nastave u organizaciji Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“, učenici su učili o vukovarskoj tragediji i Domovinskom ratu uopće te značenju pojedinih akcija i operacija u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

Prvoga dana programa naši su učenici poslušali predavanja „Domovinski rat“ i „Bitka za Vukovar“. Poslije ručka posjetili su Gradski muzej Vukovar i Muzej Vučedolske kulture te prošetali centrom grada do križa na ušću Vuke u Dunav, a nakon večere organizirana je za sve učenike disko-večer u diskoteci Quo Vadis gdje su se naši učenici mogli upoznati i družiti s učenicima iz drugih škola koji su u to vrijeme također sudjelovali u projektu.

Drugoga dana učenici su posjetili memorijalne lokacije na širem području grada Vukovara. Dan je započeo obilaskom Spomen-doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Slijedio je posjet Memorijalnom groblju žrtava Domovinskoga rata, Masovnoj grobnici Ovčara te Mjestu sjećanja – Vukovarska bolnica '91. i vukovarskom vodotornju, simbolu stradanja i otpora grada. Na kraju smo obišli izložbeni prostor Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar.

Posjet učenika osmih razreda Vukovaru završio je predavanjem „Škola mira“ i kvizom znanja za sve učenike.