Obilježavanje dana napada na Karlovac i Turanj 4.10.2017.

Autor: Filip Ramić, 4. 10. 2017.

Učenici i nastavnici Osnovne škole Turanj 4.10.2017. sudjelovali su u tradicionalnom obilježavanju dana napada na Turanj i Karlovac. Tog dana prije 26 godina JNA, potpomognuta kordunskim srbima, započela je opći napad na Karlovac. Osobito žestoke borbe vodile su se u naselju Turanj koji je gotovo cijeli pao u ruke srba, a hrvatski branitelji bili su potisnuti do samog mosta preko Korane koji je ulaz u grad. Ipak, nadljudskim naporima hrvatska vojska uspjela je obraniti most i odbaciti neprijatelja. Narednih dana velikosrpske snage su u još nekoliko navrata pokušale osvojiti Turanj. Neuspješno.

Obilježavanje smo započeli u školi gdje je održan integrirani nastavni dan za sve učenike OŠ Turanj i predstavljanje romana “Trči! Ne čekaj me…” spisateljice Bojane Meandžije. Riječ je o autobiografskom romanu djevojčice u Domovinskom ratu – tada trinaestogodišnje Karlovčanke koja je dio zapisa koji su se našli u romanu zapisivala u prvim ratnim danima u vlažnom podrumu na drvenim letvicama drvarnice u svojoj zgradi, gdje se i danas mogu vidjeti.

Nakon predavanja učenici svih razreda zajedno sa učiteljima otišli su na prostor Muzeja Domovinskog rata gdje smo započeli program puštanjem bijelih balona, a potom polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomenika poginulim braniteljima. U 13:15, točno u vrijeme napada, pušteni su bijeli golubovi mira, te ispucani plotuni s prostora Muzeja Domovinskog rata.

Uz gradske i županijske čelnike i predstavnike Gradske četvrti Turanj, obilježavanju su nazočili roditelji poginulih branitelja i predstavnici udruga iz Domovinskog rata.

(više fotografija pogledajte u Foto-galeriji)