Turnir mladih prirodoslovaca

Autor: Davorka Čačković, 26. 1. 2016.

U subotu, 16. siječnja 2016. godine održan je Državni turnir mladih prirodoslovaca na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, u organizaciji Istraživačkog centra mladih. Svoje istraživačke radove poslalo je ukupno 67 učenika, a za Državni turnir odabrano je 16 među kojima je i rad učenika 7c. razreda naše škole, Darija Bogovića. Učenik je istraživao problem  iz kemije “ pH indikatori“ uz mentorstvo učiteljice Darinke Ivković-Ciganović.

Na Državnom turniru odabrana je ekipa od 6 učenika koji će predstavljati  Hrvatsku  na Međunarodnom natjecanju u Iranu u lipnju ove godine. Nažalost, Dario se nije plasirao među prvih 6 učenika.

Na Turniru  mladih prirodoslovaca sudjelovao je i Luka Mikšić, također učenik 7.c razreda sa problemom  iz kemije „Korozivnost Coca-Cole“. Njegov rad nije odabran među 16 koji su pozvani na Državni turnir.

Hrvatski turnir mladih prirodoslovaca je pojedinačno državno natjecanje učenika dobi od 12 do 16 godina u znanju iz svih područja prirodnih i tehničkih znanosti, a to su: fizika, kemija, biologija, tehnika i informatika. Na Turniru učenici pokazuju sposobnost rješavanja složenih unaprijed zadanih prirodoslovnih problema te prezentacije rješenja kroz raspravu. Problemi su otvoreni, povezani s pojavama iz svakodnevnog okruženja, često bez poznatog konačnog rješenja. Cjeloviti pristup rješavanju problema uključuje osmišljavanje i izvođenje pokusa, teorijsko modeliranje i usporedbu rezultata modela i pokusa. Do 15.11.2015. učenici su  izabrali jedan od 17 unaprijed zadanih zadataka (zadaci Međunarodnog turnira mladih prirodoslovaca - IYNT) i rade na njemu. Do 20.12.2015. učenici  su poslali izvješće u obliku seminarskog rada (4-6 stranica) popraćeno fotografijama ili video snimkama pokusa, ili drugim prilozima koji omogućuju bolji uvid u rezultate rada. Na temelju ocjena neovisnih ocjenjivača, učenici (do 18 učenika) se pozivaju na Hrvatski turnir mladih prirodoslovaca.