Sjećanje na Turanj

Autor: Nives Car, 5. 10. 2023.

OŠ Turanj u Karlovcu ugostila je 4. listopada 2023. gospođu Željku Pulez. Novinarka i ratna izvjestiteljica Željka Pulez pratila je tragediju naroda od 1991. do završetka rata.
Svakodnevno je izvještavala javnost o dramatičnim događajima koji su slijedili nakon srpske agresije.
OŠ Turanj pozdravila je gospođu Pulez gromoglasnim pljeskom, kao i njezinu pratnju, gospođu Sabinu Protulipac koja je predsjednica Kluba žena Domovinskog rata Udruge pripadnika 110. brigade ZNG/HV Karlovac.
Ravnateljica OŠ Turanj Snježana Žunac kratkim govorom pozdravila je sve prisutne i predstavila našu predavačicu okupljenoj publici koju su činili učenici OŠ Turanj od 6. do 8. razreda te njihovi učitelji, razrednici.
Gospođa Sabina pročitala je učenicima kao uvod u predavanje svoj tekst „Novinarka moga srca“ objavljenog u Željkinoj knjizi „Zločin bez kazne“.
Riječ je preuzela gospođa Željka Pulez i u sljedećih sat vremena približila učenicima
problematiku Domovinskog rata s posebnim naglaskom na ratna zbivanja u području grada Karlovca i okolice te naravno, Turnja kao glavne bojišnice koja je branila daljnji prodor na sam grad.
Gospođa Sabina za kraj predavanja pročitala je učenicima „Bitku s ovcama“ iz knjige „Neispričane priče“ želeći učenicima predočiti kako su u ratu, iako teškom i prepunom stradanja, povremeno znali doživjeti i komične doživljaje.
Naša gošća novinarka predložila je učenicima OŠ Turanj da joj postave pitanja vezana za njezino predavanje. Novinarska družina OŠ Turanj postavila je predavačici brojna pitanja, a pridružili su im se i mnogi drugi učenici. Saznali smo tako što ju je motiviralo na pisanje knjiga, kako je izgledao dan oslobođenja, je li ikad nosila oružje i pucala, susreće li se dandanas s ljudima koje je upoznala na bojištu, je li u bilo kojem trenutku izgubila vjeru i nadu u pobjedu, o čemu je razmišljala ostavljajući obitelj zbog odlaska na bojišnicu.
Na kraju predavanja gospođi Pulez uručeno je cvijeće kao izraz zahvalnosti, a i gospođa Pulez pokazala je veliko srce – dječaku koji je postavio najviše pitanja poklonila je za uspomenu svoju knjigu „Neispričane priče“.

Učenici od 1. do 4. razreda OŠ Turanj pod vodstvom svojih učiteljica u srijedu, 4.10.2023. godine obilježili su Dan sjećanja na Turanj.

Posjetili su Muzej Domovinskog rata te su pod stručnim vodstvom razgledali eksponate u muzeju. Nakon toga organizirane su radionice u školi koje su vodile njihove učiteljice.

PODRUČNA ŠKOLA VUKMANIĆ: