Stručno usavršavanje učitelja RN : Govorno i likovno izražavanje putem waldorfske pedagogije.

Autor: Valentina Turkalj, 18. 5. 2018.

U želji da se odgojno – obrazovni proces  unaprijedi i  obogati  novim pristupima i načinima poučavanja, u Osnovnoj školi Turanj je u četvrtak, 10. svibnja 2018. održana  trosatna radionica  koja se  temelji  na osnovama waldorfske pedagogije.  Radionicu je vrlo uspješno prezentirala i vodila  gđa. Melita Novinčak, waldorfska odgajateljica i edukatorica iz Waldorfskog vrtića Pikulica u Zagrebu, a tema je bila Govorno i likovno izražavanje putem waldorfske pedagogije.

Da bi što uspješnije  savladali osnovne postavke rada po waldorfskoj pedagogiji, dvadesetak učitelja OŠ Turanj je uz vođenje gđe. Novinčak   aktivno  sudjelovalo u pričanju priča uz pokret,  slikanju akvarelom, izradi  likova od vune i stvaranju priča uz poticaj zajedničkih crteža. Vrijedno je bilo  saznati na koji način se ostvaruju odgojno - obrazovni  ciljevi putem waldorfske pedagogije da bi se postigao harmoničan razvoj djetetovih fizičkih i duhovnih snaga. To se postiže uvažavanjem djetetovog individualiteta i unapređivanjem njihovih potencijala i talenata  kroz   pozitivnu i inspirativnu odgojno - obrazovnu sredinu koja omogućuje učenje putem stjecanja vlastitog iskustva, aktivnog istraživanja i oponašanja odraslih. Bitno obilježje strukture nastavnog plana i programa waldorfske škole jest naglašena orijentacija na umjetnički i radni odgoj i izvođenje nastave po epohama.

"Odgoj je istinska umjetnost, umjetnost koja se bavi najplemenitijim materijalom na svijetu – samim čovjekom - djetetom koje nam na tako divan način otkriva najdublje tajne." kaže osnivač i začetnik waldorfske pedagogije Rudolf Steiner. Mi učitelji smo ti koji će umjetnost odgoja učiniti uspješnom te nas zato veseli primati nove spoznaje i vještine kako  umjetnost poučavanja učiniti što kvalitetnijom i s nestrpljenjem čekamo novi susret s waldorfskom pedagogijom.

Dubravka Kralj, prof.

Osnovna škola Turanj, Karlovac