IZVJEŠTAJ S TERENSKE NASTAVE U OGULINU

Autor: Valentina Turkalj, 23. 4. 2018.

U utorak, 17.04.2018. išli smo na terensku nastavu u Ogulin. Sudjelovali su učenici trećih razreda matične i područnih škola Ladvenjak i Tušilović.

Po dolasku u Ogulin, posjetili smo najvažnije znamenitosti grada; Frankopanski kaštel, Đulin ponor, spomenik kralju Tomislavu te crkvu i česmu Cesarovac. Nakon toga napravili smo kratki obilazak po Gradskoj knjižnici Ogulin. Krenuli smo na obilazak Ivanine kuće bajke, multimedijalni i interaktivni centar za posjetitelje, osobito zanimljiv djeci. U Ivaninoj kući proveli smo određeno vrijeme u vođenom razgledu i radionicama. Učenicima se posebno svidio izgled Ivanine kuće  bajki.  Naša sljedeća destinacija Zavičajni muzej Ogulin nalazila se samo nekoliko koraka dalje. U njemu se nalazi arheološka zbirka uporabnih predmeta od kamena, kosti i drveta iz razdoblja neolitika te eneolitika. Također, vidjeli smo razni nakit i obilje različitih keramičkih posuda za pripremu i posluživanje hrane, kao i urne za čuvanje pepela pokojnika. Dio muzeja pokriva i Etnografska zbirka gdje smo mogli vidjeti tri teme iz tradicije ogulinskoga kraja; ambijent seoske kuće, narodne nošnje ogulinskog kraja te predmete koji su se upotrebljavali u tadašnje vrijeme. Alpinistička zbirka skriva imena najpoznatijih hrvatskih alpinista koji su osvojili naizgled neosvojive hrvatske, ali i svjetske planinske vrhunce. Upoznali smo se i s opremom koju su koristili, šatorima u kojima su spavali i ostalim alpinističkim rekvizitima. U sklopu razgleda muzeja družili smo se i fotografirali s kostimiranom Ivanom Brlić Mažuranić koja nam je ispričala neke zanimljivosti o svom životu i radu. Nakon obilaska muzeja, krenuli smo na ručak na jezero Sabljaci, također jedno od glavnih znamenitosti grada. Na putu smo u panoramskoj vožnji autobusom imali dobar pogled na čuvenu planinu Klek koja skriva mnoge legende. Na povratku sa Sabljaka posjetili smo Prvu osnovnu školu Ogulin i proveli vrijeme u druženju sa tamošnjim učenicima i učiteljicama. Vrijeme  provedeno u Ogulinu je bilo zanimljivo, korisno te prepuno novih informacija i nije nam niti povremena kiša mogla pokvariti  lijep doživljaj koji smo ponijeli sa sobom u Karlovac.

Dubravka Kralj i Maja Davidović