4.B na Festivalu znanosti u Aquatici

Autor: Valentina Turkalj, 19. 4. 2018.

Učenici 4.B svojim su se sudjelovanjem priključili Festivalu znanosti koji se 17.4. obilježavao u cijeloj Hrvatskoj. Riječ je o manifestaciji kojoj je cilj učenicima približiti znanost i istaknuti činjenicu da je upravo znanost osnovni pokretač tehnološkog napretka.  Kroz razne izložbe, predavanja, prezentacije i praktične radionice želi se pokazati koliko je znanost važna i sveprisutna. Na taj se način želi motivirati mlade ljude na istraživanje i stjecanje novih znanja, te ih potaknuti da možda i sami postanu budući znanstvenici.

Tema ovogodišnjeg festivala bila su "Otkrića", a cilj festivala u Karlovcu ujedno je bio i moto pod kojim se manifestacija u našem gradu održavala - "Učinimo grad Karlovac gradom znasntvenih otkrića."

Naši su se učenici zaputili u slatkovodni akvarij Aquatika, gdje su s velikim zanimanje poslušali predavanje, a zatim i sami sudjelovali u radionici "Znanstvena otkrića poznatog znanstvenika Nikole Tesle". Pod vodstvom mentorice Edite Erdeljac, učenici gimnazije predstavili su nam razne Tesline pokuse i izume, a neke su učenici i sami mogli isprobati. Vidjeli smo Teslin transformator, žarulje i prijenos elek.ergije na daljinu, kao i djelovanje magneta.

Kako se čini po reakcijama, naši su učenici pod dojmom svega što su čuli, vidjeli i doživjeli, pa se nadamo da će možda i iz naših klupa izaći pokoja nova znanstvenica ili znanstvenik.

Učiteljica: Ljiljana Mikšić