Tradicija duga 48 godina – Karlovačka banka darivala školu Ladvenjak

Autor: Valentina Turkalj, 30. 10. 2017.

Povodom Svjetskog dana štednje djelatnici Karlovačke banke predvođeni Markom Vukovićem i Kristinom Hata, direktoricom Sektora za marketing, razvoj i opće poslove Karlovačke Banke posjetili su učenike u Područnoj školi u Ladvenjku.  Bio je to, naime, tradicionalni donatorski susret predstavnika banke sa predstavnicima škole s kojom prijateljstvo i pokroviteljstvo traje već 48 godina što takav oblik suradnje čini jednim od najdugovječnijih u Karlovačkoj županiji.

Na taj način je nastavljena akcija koju je 1970. godine pokrenula tadašnja tvrtka Karlovački tjednik i Radio Karlovac pod nazivom „Radne organizacije – pokrovitelji škola”. Akcija je imala humanitarni značaj – u skladu s mogućnostima pomoći osnovne i područne škole, većinom u ruralnim sredinama koje zbog slabijeg materijalnog statusa nisu u mogućnosti same nabaviti suvremeniju opremu. Mnoga tadašnja poduzeća i tvrtke više ne postoje, ali Karlovačka banka tradiciju nije prekidala niti za vrijeme domovinskog rata kad je područnu školu pohađalo svega pet učenika i učenica.

Dosadašnjih godina pomoć je pristizala u vidu opremanja škole tehničkom opremom i didaktičkim pomagalima, a unatrag nekoliko godina donira se novac kojim se kupuje ono što je u tom trenutku najpotrebnije učenicima i učiteljicama.

U ime Osnovne škole Turanj, pod koju spada Područna škola u Ladvenjku, ravnateljica Snježana Žunac zahvalila je Karlovačkoj banci na donaciji vrijednoj 3500 kuna i darovima, a prigodan program i lutkarsku predstavu izveli su učenici i učenice škole za što su ih pripremile njihove učiteljice Matea Zlatić i Josipa Tuškan.

Filip Ramić, dipl.knjižničar