Žitna lađa – terenska nastava trećih i četvrtih razreda

Autor: Valentina Turkalj, 13. 10. 2017.

Krajem rujna učenici trećih i četvrtih razreda matične i svih područnih škola posjetili su malo mjesto Brođani nadomak Karlovca. Ondje su zaplovili na dvadeset i pet metara dugoj replici povijesne žitne lađe kakve su plovile do Karlovca prije više od dva stoljeća kada je Kupa bila glavni plovni trgovački put. S ranojutarnjom maglom učenici su utonuli u priče iz prošlosti, priče o velikim drvenim lađama što prevoze drvo i žito, odguruju se dugačkim drvenim štikama, a s obale ih znaju konopcima vući ljudi ili konji te o potonulim ostacima istih. S prijepodnevnim suncem zasjale su i jesenske boje rijeke Kupe i okolnog raslinja iz kojeg su izvirivale divlje patke, za pozdrav preletio orao štekavac, a oči su budno pratile hoćemo li ugledati kojega dabra... Jesen u zavičaju, prošlost u zavičaju i ljepote rijeke teme su plovidbe žitnom lađom, a učenici su osim informacija mogli upijati i jednostavnost uživanja u plovidbi prirodom uz sendvič, sok i povjetarac na licu. Ruta plovidbe vodila je do Kamenskog gdje se otvara divan pogled na samostan i Crkvu Majke Božje Snježne kao i vojni poligon gdje se lađa i okreće. Na putu se prolazi i pored bunkera iz drugog svjetskog rata te ostataka nekadašnjeg željezničkog mosta srušenog u Domovinskom ratu. Po iskrcavanju, učenici su mahnuli lađi na pozdrav i uputili se u novi dan!

Ana Prepolec Padežanin