Učenici četvrtih razreda na terenskoj nastavi u Zagrebu

Autor: Filip Ramić, 28. 9. 2017.

Učenici četvrtih razreda MŠ Turanj , PŠ Tušilović,PŠ Vukmanić i PŠ Ladvenjak su u srijedu 28. rujna posjetili naš glavni grad. Obišli su mnoge znamenitosti o kojima učimo u školi...

Terensku nastavu započeli smo šetnjom s Glavnog kolodvora Zrinjevcem do Trga Bana Jelačića. Glavnom zagrebačkom ulicom - Ilicom došli smo do Uspinjače koja nas je dovezla na Gornji grad. Tu smo obišli kulu Lotršćak, Markov trg i zgrade Vlade i Sabora.
Ispred Sabora RH pozdravio nas je saborski zastupnik iz Ogulina - Tomislav Lipošćak s kojim su učenici kratko porazgovarali.

Nastavili smo do svetišta na Kamenitim vratima, a zatim ulicom Krvavi most do glavne zagrebačke tržnice - Dolac.  Posjetili smo i Kaptol i razgledali impozantno zdanje hrvatske prvostolnice - zagrebačke Katedrale.
Još smo jednom prošli Ilicom na putu prema Trgu Republike Hrvatske i Hrvatskom Narodnom Kazalištu. Uz stručno vodstvo obišli smo i Hrvatski školski muzej u kojem su učenici mogli vidjeti kakvim su se priborom služili njihove prabake i pradjedovi i kakvo je bilo školstvo prije dva stoljeća. Vidjeli smo radnu sobu Mate Lovraka koji je tu živio, a saznali smo više o Grigoru Vitezu čiju je ostavštinu njegova kćer poklonila muzeju.

Terensku nastavu u Zagrebu zaključili smo posjetom Tehničkom muzeju. Učenike je posebno oduševio Planetarij u kojem su od odličnih voditelja saznali mnogo o svemiru. Vrlo je zanimljivo bilo u rudniku, kao i u dijelu muzeja koji prikazuje povijesna vozila, posebno zrakoplove i podmornice.

Zaključak ovog sadržajnog dana mogao bi se svesti na riječi naše učenice koja je rekla da je jako puno vidjela i saznala, ali da joj se čini da bi morali još nekoliko puta na terensku nastavu u Zagreb jer joj se čini da ima još mnogo toga što nismo stigli obići.
Obzirom da u školskom programu nemamo u planu nastavak obilaska nadajmo se da će učenici koje to zanima uspjeti sami, uz pomoć roditelja i kasnije predmetnih nastavnika uskoro zadovoljiti svoju znatiželju!

Voditelji: učiteljice Vesna Latković,Ljiljana Mikšić,Josipa Tuškan,Ana Prepolec i učitelj Marinko Maričić.
Učiteljica: Ljiljana Mikšić

(više fotografija dostupno u Foto-galeriji)